Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, stosowanym przy niwelowaniu bólu w mięśniach i w kręgosłupie, powstałego wskutek urazu, nieprawidłowej postawy, nadwagi lub “siedzącego” stylu życia, stresu, itp.
Terapia jest oparta na dokładnej analizie mechaniki układu ruchu i powstających w nim zaburzeń. Podczas cyklu zabiegów w precyzyjny sposób korygowane jest ułożenie kręgów oraz stawów położonych między nimi, przywracając w ten sposób równowagę całemu układowi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik i sprzętu chiropraktyk odblokowuje dany segment kręgosłupa, przez co zmniejsza się ucisk na rdzeń kręgowy i przyległe nerwy, uwalniając w ten sposób pacjenta od bólu (następuje ustąpienie lub zmniejszenie, często już po pierwszym zabiegu).
Leczenie rozpoczyna się od badania kręgosłupa w poszukiwaniu podwichnięć (nieprawidłowych połączeń pomiędzy kręgami), poprzedzone jest dokładnym wywiadem oraz badaniami radiologicznymi. Na ich podstawie indywidualnie planuje się odpowiednio dobrane cykle zabiegów, a także wskazania co do trybu życia pacjenta (np. dieta, ćwiczenia fizyczne, odpowiednie nawyki ruchowe, etc).
Przed rozpoczęciem terapii bardzo istotne jest ustalenie z chorym, czy nie występują żadne przeciwwskazania do odbycia zabiegów (choroba nowotworowa, świeże złamania lub niedawno przebyte operacje kręgosłupa, gruźlica kości).
W większości przypadków przebyta terapia pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności i pracy.
Wskazania do przeprowadzenia terapii chiropraktycznej:
- rwa kulszowa
- bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego
- porażenia mięśni
- bóle przeciążeniowe, “przedźwignięcie się”
- bóle kręgosłupa podczas ciąży i po porodzie
- bóle głowy, migreny
- bóle karku i pleców
- rwa barkowa
- drętwienie kończyn
- zespoły bólowe powstałe wskutek urazów sportowych
- urazy komunikacyjne
- bezsenność, zawroty głowy, szum w uszach
- skrzywienia kręgosłupa u dzieci i młodzieży